Aktualności

Długie karmienie piersią

Długie karmienie piersią – korzyści płynące z natury

Jak długo karmić piersią? WHO zaleca wyłączne karmienie piersią do 6-go miesiąca życia, górnej granicy nie podają jednak żadne źródła. I choć natura tak sprytnie to wymyśliła, że wraz z wiekiem dziecka zmieniają się także składniki odżywcze w mleku Mamy, to wiele osób oburza kobieta karmiąca piersią na przykład 4-latka. To jak to jest z tym długim karmieniem piersią? Z chęcią przybliżymy nieco temat.

 

Marka NENO przygotowała dla Was interesujący artykuł. Serdecznie zapraszamy do zapoznania się z nim.

Naturalnie jest zdrowo – długie karmienie mlekiem

Światowa Organizacja Zdrowia zaleca wyłączne karmienie piersią przez okres 6 miesięcy. Po tym czasie można rozszerzać dietę malucha o pokarmy uzupełniające. Te 6 miesięcy dostępu do mleka Mamy daje dziecku niebywałe korzyści – kształtuje jego układ odpornościowy i trawienny, dostarcza witamin, mikroelementów, białka i wiele składników immunoaktywnych i kwasów wielonienasyconych, które kształtują rozwój mózgu i komórek nerwowych.

 

Kolejne 18 miesięcy WHO zaleca kontynuację karmienia piersią, przy jednoczesnym stopniowym wprowadzaniu pokarmów stałych. Co ciekawe mleko Mamy karmiącej 3-miesieczne dziecko, a mleko Mamy karmiącej 2-latka ma zupełnie inny skład odżywczy – skład mleka zmienia się wraz z potrzebami rosnącego dziecka. Warto więc uzupełniać urozmaiconą dietę dziecka mlekiem Mamy – w okolicach 24 miesiąca życia mleko Mamy powinno stanowić już tylko 1/3 część całego pożywienia.

 

Światowe Towarzystwa Naukowe wraz z WHO zapewniają, że długie karmienie piersią to najlepszy możliwy program żywieniowy, który zapewnia prawidłowy metabolizm i ochronę przed chorobami w wieku dziecięcym i w późniejszym wieku dorosłym.

Pamiętajmy tez, że nie ba bardziej EKO pokarmu niż mleko Mamy – nie wytwarza odpadów, nie ma dodatkowych kartonów, do jego produkcji nie są wykorzystywane szkodliwe substancje, i jest totalnie „zero waste”!

Kiedy odstawić od piersi? Natura nie patrzy na modę

To pytanie, które zadaje sobie wiele Mam. Z wyliczeń WHO wynika, że średnia dla całego świata to około 3,8 roku życia! Dane GUS mówią jednak, że w Polsce za długie karmienie piersią uważa się czas już 12 miesięcy. I choć z badań nad wpływem mleka Mamy na zdrowie dziecka wynika, że 2,5 roku naturalnego karmienia to minimum, aby osiągnęło najlepsze korzyści zdrowotne i rozwojowe, to wciąż wiele Mam decyduje się na szybsze odstawienie od piersi.

Ogromny wpływ ma na to presja społeczna, wszechobecne internetowe fale hejtu, które piętnują Mamy karmiące „duże dzieci’, a także moda i dostęp do modyfikowanej żywności dla dzieci.

 

Nie bez znaczenia jest również chęć powrotu do kariery zawodowej i aktywności społecznej. Choć tu rozwiązanie jest proste – bezprzewodowy laktator elektryczny, którym możesz odciągnąć pokarm w dowolnym momencie, aby dziecko dostało w odpowiednim momencie pełnowartościowy i naturalny pokarm.

 

W Neno z chęcią wspieramy naturalne, długie karmienie piersią. Powrót do aktywności zawodowej i towarzyskiej nie jest problemem. Z laktatorami Neno osiągniesz łatwo work-life balance i zapewnisz swojemu dziecku zdrowy i naturalny pokarm, jednocześnie nie rezygnując ze swoich planów. Mleko Mamy to inwestycja w zdrowie dziecka teraz i na całe życie!

 

Aby skuteczniej nakreślić granice karmienia piersią, trzeba się przyjrzeć naturze – jak robią to inne ssaki. 21 gatunków ssaków naczelnych (wg badań Holly Smith) odstawia potomstwo od piersi zaraz przed pojawieniem się zębów trzonowych. To u ludzi granica mniej więcej 5-7 lat!

U szympansów i goryli – gatunków najbliższych genetycznie człowiekowi – karmienie trwa 6 razy dłużej niż ciąża: łatwo policzyć, że dla ludzkiego dziecka to czas około 4,5 roku!

Większość ssaków odstawia malucha od piersi po osiągnięciu czterokrotnej wagi urodzeniowej – u ludzi to około 27-30 miesiąca życia.

 

Ani WHO, ani inna organizacja zdrowia nie określa jednak górnej granicy do kiedy należy karmić piersią. Jest to indywidualny wybór i decyzja karmiącej Mamy. Pamiętaj jednak, że im dłużej karmisz, tym lepiej dla Ciebie i Twojego malucha.

„Mleko Mamy ma ogromne znaczenie dla zdrowia i optymalnego rozwoju dziecka. Zwłaszcza dla wcześniaków, czyli noworodków, które przychodzą na świat przed 37 tygodniem. Przedwczesny poród wiąże się jednak często z brakiem możliwości przystawienia maluszka do piersi zaraz po porodzie. Aby pomóc prawidłowo rozwinąć laktację i dostarczyć niemowlęciu niezbędnego pokarmu, stworzyliśmy 3-fazowe laktatory elektroniczne – podwójny neno Camino oraz neno Angelo, który w tym roku zdobył już dwie nagrody – nagrodę Rodziców oraz godło Najwyższa Jakość Quality International.” – mówi Marcin Trojan, General Director Neno Polska.

Kilka plusów medycznych

Wspominaliśmy już o dobrodziejstwie mleka Mamy i jego wpływie na poprawny rozwój emocjonalny i fizyczny małego człowieka. Zmieniające się wraz z wiekiem dziecka składniki w mleku Mamy stanowią także tarczę przed niektórymi chorobami. Długie karmienie to lepsze zdrowie dziecka, ale także i Mamy!

Karmienie piersią, oprócz oczywistego budowania więzi emocjonalnej pomiędzy Mamą a bobasem, ma ogromne znaczenie w przyszłym rozwoju niemowlaka, a także ma bezpośredni wpływ na zdrowie karmiącej Mamy. Z medycznego i naukowego punktu widzenia nie ma lepszego pokarmu niż mleko Matki. Do dziś nie wynaleziono niczego, co mogłoby dać tak wiele zarówno karmiącemu, jak i karmionemu.

 

Długie karmienie piersią to dla dziecka:

– mniejsze ryzyko otyłości. Badania wykazują, że każdy miesiąc karmienia piersią zmniejsza ryzyko nadwagi u dziecka o 4%

– mniejsze ryzyko cukrzycy typu II

– mniejsze ryzyko wad zgryzu. Badania wskazują, że im dłużej karmione dziecko, tym mniejsze prawdopodobieństwo zaburzeń w ustawieniu zębów (redukcja o 60%).

– mniejsze ryzyko próchnicy do 12 miesiąca życia

– mniejsze ryzyko infekcji gardła i ucha do 30 miesiąca życia. U dłużej karmiących Mam zwiększa się poziom laktoferyny w mleku. Wykazuje ona właściwości antybakteryjne, przeciwwirusowe i immunomodulujące.

– karmienie piersią dłużej niż 6 miesięcy zmniejsza ryzyko białaczki wieku dziecięcego o 19%

 

Długie karmienie piersią to dla Mamy:

– mniejsze ryzyko raka piersi

– mniejsze o 28% ryzyko raka jajników

– mniejsze o 40% ryzyko cukrzycy typu II

– mniejsze o 26% ryzyko udaru u kobiet, które karmią piersią dłużej niż 13 miesięcy

– mniejsze ryzyko nadciśnienia

– mniejsze ryzyko osteoporozy w czasie menopauzy

– mniejsze ryzyko chorób układu krążenia

– mniejsze o 20% ryzyko wczesnej menopauzy

Wady długiego karmienia piersią i jak się ich pozbyć za pomocą laktatora

Długie karmienie, tak piętnowane przez niektóre celebrytki, choć coraz bardziej popularne u świadomych Mam, ma także i wady. Paramedyczne wady wymieniane przez wiele osób zostały już obalone przez światowe organizacje zdrowia, doradców laktacyjnych i położne, więc nie będziemy o nich pisać.

Wśród innych wad wymienianych przez przeciwniczki długiego karmienia piersią pojawiają się:

– ograniczenie mobilności Mamy. Musi wracać do domu, aby nakarmić dziecko piersią.

– nieprzespane noce – dzieci przyzwyczajają się do ssania piersi jako sposobu na zasypianie.

 

Biorąc pod uwagę ogrom zalet płynących z mleka Mamy, a tak małą liczbę wad, możemy śmiało stwierdzić, że długie karmienie rządzi!

Ale i na te wady jest sposób. Laktator. To urządzenie, które jest najlepszym pomocnikiem karmiącej Mamy. Możesz odciągnąć mleko o każdej porze i w dowolnym miejscu. Laktator jest cichy i wydajny, a mleko możesz przechować w lodówce, a nawet mrozić. Możesz wrócić do aktywności zawodowej, a Twoje dziecko nadal będzie mogło czerpać korzyści z naturalnego pokarmu.

Laktatory neno naśladują naturalny rytm i siłę ssania dziecka. Na początku ssanie jest szybkie i płytkie – to faza stymulacji,  potem pogłębia się i zwalnia – to tryb głębokiego odciągania pokarmu. Innowacyjna trzecia faza – tryb mieszany lub tryb odpuszczania, pozwalana efektywne i komfortowe opróżnienie piersi i zwiększenie laktacji.” – dodaje Marcin Trojan. „Piersi Mamy, która urodziła wcześniaka, mogą nie napełniać się mlekiem prawidłowo. Brak maluszka przy piersi można zastąpić laktatorem, i odciągnąć mleko nawet godzinę po porodzie, aby laktacja rozwinęła się prawidłowo.”

Laktator zmniejsza także ryzyko zapalenia piersi, zapobiega nawałom mlecznym, pozwala rozmasować bolące piersi i możesz go używać także do zwiększenia zbyt małej laktacji. Wystarczy wybrać laktator, który spełnia Twoje oczekiwania i cieszyć się pełnią świadomego macierzyństwa.

 

Elektroniczny laktator – aktywna Mama poleca

Szczególnie elektroniczne laktatory neno są polecane przez aktywne Mamy. Dlaczego? Ponieważ nie zawsze mają możliwość przystawienia dziecka do piersi, a regularne odciąganie mleka jest nie tylko ważne dla ich zdrowia, ale także pozwala na wcześniejsze przygotowanie zapasów pokarmu na czas, gdy Mamy nie ma w pobliżu.

 

Jeśli zamierzasz kontynuować karmienie piersią, a jednocześnie chcesz wrócić do aktywności – czy to zawodowej czy towarzyskiej, musisz zapewnić pokarm dziecku na czas Twojej nieobecności. Możesz zacząć odciągać mleko kilka miesięcy przed planowanym powrotem do pracy i mrozić je w specjalnych woreczkach, ale możesz też wziąć laktator ze sobą do pracy i odciągnąć nadmiar mleka, gdy będzie taka potrzeba. Wtedy wybierz laktator cichy i niewielkich rozmiarów.

 

Najważniejsze cechy laktatora to:

– przenośny i bezprzewodowy

– lekki i cichy, byś mogła odciągać mleko wszędzie

– niewielki rozmiar, by zmieścił się do torebki

– imitujący naturalny proces ssania dziecka (3 fazy)

– z bezpiecznych dla zdrowia materiałów

– długie rurki, dla większego komfortu odciągania

– możliwość odciągania z dwóch piersi na raz

Pamiętaj, im dłużej karmisz, tym lepiej dla Ciebie i Twojego dziecka. Życzymy sukcesów neno Mamo!

Zobacz także:

Nasza strona wykorzystuje pliki cookies w celu lepszego dostosowania treści oraz dla celów statystycznych. Jeżeli nie zgadzasz się na zapisywanie plików cookies, zmień ustawienia Twojej przeglądarki zgodnie z informacjami wskazanymi w Regulaminie strony.Korzystanie ze strony bez zmiany ustawień oznacza zgodę na przechowywanie cookies w Twoim urządzeniu.

Darmowy informator

Dziękujemy. Informator został wysłany na podany adres email.

DBKM.pl - Formularz

Dziękujemy za wysłanie formularza! Biuro Obsługi Klienta niezwłocznie się z Państwem skontaktuje.