Bank komórek macierzystych

Masz pytania? Zadzwoń do nas

12 298 40 50

533 732 222

604 202 100

PN.-PT. 8:00-17:00

SOB. 8:00-12:00

bank@diag.pl

całodobowy nr zgłoszeniowy 602 315 600

ZAMÓW DARMOWY Informator

  • W wersji drukowanej
  • W wersji PDF

Informator w wersji drukowanej

Informator w wersji pdf

Informator w wersji pdf

Przeszczepienia autologiczne u osób dorosłych - głos w dyskusji

Przeszczepienia autologiczne u osób dorosłych - głos w dyskusji

Przeszczepienia autologiczne u osób dorosłych

Obecnie bankowanie krwi pępowinowej stanowi swoiste ?zabezpieczenie? dla rodzących się dzieci na wypadek ich ewentualnego zachorowania na m.in. choroby nowotworowe.

Pojawiające się w mediach głosy krytyczne, podnoszą że zastosowanie macierzystych komórek krwiotwórczych znajdujących się w krwi pępowinowej w leczeniu chorób nowotworowych u dzieci jest jeszcze bardzo niewielkie, a zastosowanie autologiczne jest wręcz sporadyczne na całym świecie.

Głównym argumentem jest fakt, że nowotwory krwi u dzieci mają zwykle przebieg bardzo gwałtowny, w którym niezbędne jest zastosowanie przeszczepu allogenicznego. Natomiast guzy lite, przy leczeniu których można by zastosować przeszczepy autologiczne, należą do rzadkości. 

Chcemy zwrócić uwagę, że kapitał zgromadzonych komórek macierzystych jest co najmniej równie istotny dla osób dorosłych i w wieku podeszłym.Tam liczba wykonywanych przeszczepów autologicznych wyraźnie rośnie, ponieważ równolegle rośnie liczba chorób, w których można zastosować przeszczep autologiczny, np. szpiczak czy rak piersi. 

Są dwa powody, dla których na dzień dzisiejszy nie wykonuje się przeszczepów w tych chorobach, wykorzystując komórki krwi pępowinowej przechowywanej w prywatnych bankach krwi. Oba przechodzą do przeszłości:

- Po pierwsze i najważniejsze - osoby w średnim i starszym wieku nie mają niestety zbankowanej krwi pępowinowej, ponieważ gdy się rodziły nie było jeszcze takiej możliwości. W niedługim czasie powód ten przestanie istnieć, ponieważ osoby, które zbankowały krew pępowinową zaczną niedługo wchodzić w wiek ponownego nasilenia się częstości chorób nowotworowych i zbankowana przez nie krew pępowinowa będzie mogła być wykorzystana do ich leczenia

- Po drugie ? istnieje opinia, że liczba komórek macierzystych znajdujących się w krwi pępowinowej może być za mała do przeszczepienia dorosłego biorcy. Ten powód ? nie wchodząc w polemikę o jego słuszności - w niedługim czasie również przestanie być jakąkolwiek barierą do wykorzystania krwi pępowinowej. W ostatnich tygodniach pojawiły bowiem się doniesienia o możliwości namnażania komórek macierzystych krwi pępowinowej w celach klinicznych.

Prof. dr hab. Marcin Majka - Przewodniczący Rady Naukowo-Medycznej DIAGNOSTYKA Bank Komórek Macierzystych

 

Źródła:

https://www.fhcrc.org/en/news/center-news/2012/07/colleen-delaney-cord-blood-research-grant.html

https://www.fhcrc.org/en/news/releases/2013/04/minority-patients-transplant-program-colleen-delaney.html

 

www.cordblood.com/about-cbr/stem-cell-information/december-2007

Do prawidłowego działania strony niezbędne są pliki cookie, zapoznaj się z naszą polityką plików cookie.     AKCEPTUJĘ