Bank komórek macierzystych

Masz pytania? Zadzwoń do nas

12 298 40 50

533 732 222

604 202 100

PN.-PT. 8:00-17:00

SOB. 8:00-12:00

bank@diag.pl

całodobowy nr zgłoszeniowy 602 315 600

Komórki macierzyste krwi pępowinowej w pytaniach i odpowiedziach

Komórki macierzyste krwi pępowinowej w pytaniach i odpowiedziach

Wy pytacie - my odpowiadamy

Na naszej facebookowej stronie poprosiliśmy Was o zadawanie pytań dot. bankowania komórek macierzystych krwi pępowinowej.
Zainteresowanie przerosło wszelkie nasze oczekiwania. Poniżej przedstawiamy odpowiedzi na każde z pytań.

 

1. Edyta Grzegorczyk: Czy pobieranie krwi pępowinowej jest bolesne?

Nie. Jest zupełnie bezbolesne. Wykonuje się je z pępowiny, która i tak jest usuwana. Pępowina nie jest unerwiona.

2. Anowi Na: jaki jest koszt przetrzymywania krwi pępowinowej?

Aktualny cennik można znaleźć TU.

3. Barbara Malec: Na ile "razy" wystarczy 1 pobranie komórek?

W naszym Banku, standardowo przechowujemy krew w kasetach dwukomorowych, co pozwala na dwukrotne wykorzystanie. 

4. Anna Pakuła: czy przy obecnym postępie genetyki nie okaże się za kilka lat że będzie możliwość uzyskania komórek macierzystych np. ze szpiku kostnego?

Komórki macierzyste krwi pępowinowej zawsze mają jedną przewagę nad komórkami ze szpiku czy krwi obwodowej: są genetycznie młodsze (ponieważ rzeczywiście są komórkami noworodka).

Każdy człowiek w trakcie swojego życia narażony jest na szereg czynników wpływających na jego materiał genetyczny. Np. promieniowanie UV czy rozmaite substancje chemiczne (używki, zanieczyszczenia środowiska, chemia przemysłowa). Ponadto zmiany dokonują się samoistnie, w związku z naturalnym procesem starzenia. Przejawia się to m. in. poprzez skracanie się telomerów (fragmenty chromosomów). Tak więc, komórki macierzyste szpiku kostnego pobranego od dorosłego człowieka, będą niejako "naznaczone" oddziaływaniem niekorzystnych czynników z całego jego życia. Komórki macierzyste krwi pępowinowej są zamrażane, więc nie podlegają takim oddziaływaniom. Na tym właśnie polega ich "genetyczna młodość".

5. Aldona Kowalczyk: Na co przydaje się pobieranie krwi pępowinowej?

Krew pępowinowa jest cennym źródłem komórek macierzystych. Komórki macierzyste wykorzystuje się już dziś, w terapiach kilkudziesięciu chorób. Na całym świecie trwają prace badawcze, rozszerzające tę listę. Duże nadzieje wiąże się z zastosowaniem komórek macierzystych w medycynie regeneracyjnej (np. komórek wątroby, trzustki czy mięśnia sercowego).

6. Anna Modzelewska: W jakim stopniu pomagają komórki macierzyste z pępowiny matki? Czy na choroby przenoszone genetycznie też one pomogą zwalczyć?? W jakim czasie one reagują na "schorowany" organizm?

Niestety komórki macierzyste krwi pępowinowej osoby z wadą genetyczną, również są tą wadą obciążone. Niemniej mogą być wykorzystywane u tej osoby do terapii chorób o innym podłożu (np. białaczki powstałej na skutek czynników środowiskowych).

7. Iwona Kowalik: co się dzieje z krwią która "na całe szczęście" nie była potrzebna...

Komórki macierzyste krwi pępowinowej przechowuje się przez wiele lat. Najstarsze preparaty pochodzą z lat 80. XX. wieku i nadal nadają się do użycia. Zabankowany preparat jest własnością rodziców dziecka (do osiągnięcia przez nie pełnoletności). Teoretycznie może być dziedziczony tak samo jak oszczędności czy nieruchomości. Może się okazać, że będą przydatne następnym pokoleniom. W tym miejscu chcemy zaznaczyć, że nie udowodniono, jak długo można przechowywać komórki. Na pewno wiadomo, że te z lat 80. nadal nadają się do użycia i nie są znane przyczyny, dla których nie miały by być przechowywane bez ograniczenia czasowego (teoretycznie w nieskończoność).

8. Stanisława Kiernicka: czy istnieje ryzyko że przechowywana krew się "przeterminuje"?

Nie są znane takie przypadki, ani czynniki, które by takie ryzyko uzasadniały. Oczywiście przy zachowaniu najwyższej dbałości o jakość przygotowanego preparatu i warunki jego przechowywania.

9. Asia W-u: gdzie można pobierać tą krew, czy na Śląsku jest to możliwe ? Czy ta krew pomoże dziecku w każdym momencie życia ?

Krew można pobrać w całym kraju. W momencie podpisywania umowy określamy szpital w którym planowany jest poród. Pracownicy naszego Banku dopilnowują całej reszty procedury.

Teoretycznie komórki macierzyste mogą pomóc w każdym momencie życia. W praktyce wszystko zależy od rodzaju schorzenia i poziomu rozwoju technologii medycznej w momencie, w którym będą potrzebne . Dziś leczymy kilkadziesiąt chorób, ale za 30 lat mogą być ich już setki.

10. Agnieszka Bukała: Ile czasu taka krew pępowinowa może być przetrzymywana?

Patrz pyt. 7.

11. Ewa Pawlak Czy najbliżsi członkowie rodziny maluszka od którego poprano krew pępowinową mogą z niej skorzystać w razie choroby, czy jest ona zarezerwowana wyłącznie dla dziecka?

W kontekście prawnym, preparat jest własnością rodziców dziecka i to oni decydują o jego zastosowaniu. Po osiągnięciu pełnoletności przez dziecko, preparat przechodzi na jego własność.

W kontekście medycznym, tak: członkowie rodziny mogą być biorcami, pod warunkiem, że pozytywnie przejdą test zgodności tkankowej HLA (na co jest większa szansa, niż w przypadku preparatu od osoby niespokrewnionej).

12. Katarzyna Chmielewska jak długo krew pępowinowa może być przechowywana ?

Patrz pyt. 7.

 

13. Marta Grzesło: Czy krew pępowinową można użyć dla rodzeństwa ??

Patrz pyt. 11.

14. Agnieszka Marcinkowska: gdzie znajdują się banki krwi pępowinowej?

Nasz bank znajduje się w Krakowie i świadczy usługi dla klientów w całej Polsce. W naszej grupie znajduje się też Zachodni Bank Krwi Pępowinowej w Poznaniu.

15. Joanna Kuzia: Ile czasu mają lekarze na to aby pobrać po porodzie krew pępowinową ?

Procedurę najczęściej realizuje położna (czasem lekarz) i wykonuje się ją w trakcie porodu (w momencie odcinania pępowiny). Pępowina z której nie pobrano krwi, jest w szpitalu traktowana jak odpad medyczny i szansa na pobranie nieodwracalnie przepada.

16. Kamila Rafał Guśtak Wójcik: po co się pobiera krew z pępowiny?

Aby wypreparować frakcję zawierającą komórki macierzyste. Więcej na ten temat tu i tu.

17. Tomasz Sobejko: dlaczego warto korzystać z komórek macierzystych ?

Podstawowe informacje na ten temat są tu i tu

18. Klaudia Mokrus: gdzie trafia pobrana krew od dziecka?

Krew pępowinowa odbierana jest ze szpitala przez transport Banku. Trafia do laboratorium preparatyki, gdzie wykonuje się stosowne badania i przygotowuje frakcję krwi zawierającą komórki macierzyste. Docelowo preparat trafia do specjalnych, chronionych zbiorników, chłodzonych ciekłym azotem.

19. Anna Książka: w jakiej ilości się pobiera krew pępowinową?

Ile tylko uda się z pępowiny pozyskać. Im więcej tym lepiej. Nasz bank daje gwarancję, że zawsze do przechowania trafi maksymalna ilość komórek macierzystych (bez dopłat). Ponadto stosowana jedynie przez nas technologia Sepax gwarantuje największą efektywność separacji komórek macierzystych. Innymi słowy: jesteśmy w stanie wyizolować maksymalną ilość komórek macierzystych z krwi pępowinowej i zabankować każdą ilość uzyskanego preparatu. To 2 czynniki, które wyraźnie odróżniają nas od konkurencji.

20. Alfreda Zawół: czy istnieje jakaś infolinia czy też polecacie jakąś literaturę do zgłębienia tego tematu ?

Pracownicy naszej Infolinii są w stanie odpowiedzieć na większość pytań. Jej numer: 12 425 70 00 i 12 643 75 22. Zapraszamy również do pobrania informatora, zamieszczonego na naszej stronie www.bank.diag.pl.

21. Alfreda Zawół: Czy to bezpieczne, czy może mi się coś stać?

Procedura jest w pełni bezpieczna. Krew pobiera się z pępowiny, która i tak przeznaczona jest do utylizacji.

22. Alfreda Zawół: zawsze mnie też interesowała cena, czy to drogie?

W naszym Banku koszt składa się z 3 elementów: opłata wstępna po podpisaniu umowy, opłata właściwa po przyjęciu materiału przez Bank oraz opłata roczna. Aktualny cennik TU.

Czy to drogo? Zależy od możliwości i perspektywy. My osobiście patrzymy na bankowanie komórek macierzystych jako inwestycję w przyszłość. Jeśli zabankowany preparat pozwoli komuś uratować życie, to na pewno warto.

23. Anna Kowal-Gąska: Jak długo trwa samo pobranie i kto je może wykonać?

Pobranie wykonuje się w trakcie porodu i nie wpływa ono na jego przebieg i długotrwałość. Pobrań zwykle dokonują położne, ewentualnie lekarz-położnik

24. Beata Wyrwas: Jaki jest koszt pobrania krwi i jakie są korzyści dla dziecka?

Koszty - patrz cennik.
Co do korzyści, to zapraszamy do zapoznania się z informacjami tu i tu oraz do kontaktu z naszą Infolinią (12 425 70 00 i 12 643 75 22)

25. Klaudia Mokrus: Czy zdarza się , że krew nie nadaje się do badania , bo się skrzepła?

Przeszkolona osoba pobierająca (zwykle położna) nie będzie miała problemu z prawidłowym pobraniem krwi.

26. Małgorzata Troczyńska: Gdzie można zrobić takie badanie? i czy wiąże się z tym jakieś niebezpieczeństwo?

Rozumiemy, że chodzi o "pobranie"? Pierwszą odpowiedzi znajdzie Pani pod pytaniami 9.
Co do niebezpieczeństwa: nie ma najmniejszego, ponieważ pobranie wykonuje się z pępowiny, która i tak jest odcinana i usuwana.

27. Kinga Anna: Czy każdy polski szpital jest na to przygotowany?

Stale współpracujemy z kilkudziesięcioma szpitalami. Jednak nie ma przeszkód aby wykonać pobranie w dowolnej jednostce. Po podpisaniu umowy, rolą pracowników naszego Banku jest dopilnowanie, aby dany szpital był odpowiednio przygotowany w momencie porodu.

28. Iwona Ślepowrońska: Czy to prawda, że taka krew jest w stanie pomoc tylko do średnio 3 roku życia czyli określonej wagi dziecka, bo potem jest jej zwyczajnie za mało?

Wszystko zależy od schorzenia, które ma być leczone komórkami macierzystymi. Znany jest przypadek, gdy skuteczną terapię komórkami macierzystymi przeprowadzono u osoby ważącej 117 kg. Ponadto, istnieje możliwość łączenia preparatów komórek macierzystych krwi pępowinowej pochodzących od kilku osób.

29. Iwona Ślepowrońska: Drugie pytanie - podobno na razie udowodnione, że pomaga leczyć białaczkę. Wszelkie inne nowotwory itp to tylko domniemania tak?

Schorzenia z listy leczy się z wykorzystaniem komórek macierzystych znajdują się tu.
Oczywiście, na dzień dzisiejszy, nie ma gwarancji sukcesu u każdego pacjenta, w każdym stadium choroby i w każdym jej typie.

30. Maria Anna jak wygląda pobieranie krwi pępowinowej?

Po podpisaniu umowy, klient otrzymuje ?Zestaw Pobraniowy?, pod postacią paczki o wielkości ok. 30x30 cm. Zestaw należy przekazać położnej. Ona po porodzie dokona pobrania z naczyń krwionośnych znajdujących się w pępowinie.

31. Magda Wieczorek: czym są komórki macierzyste i jak się je pobiera?

Podstawowe informacje na ten temat są tu. Komórki macierzyste izoluje się z pobraniej krwi pępowinowej.

32. Anna Jaros: jak długo są przechowywane komórki macierzyste ???

Patrz pyt. 7.

33. Nina Walocha Leszczyńska: Czy z moich komórek macierzystych pobranych przy pierwszym dziecku, będzie mogło korzystać drugie dziecko ?

Tak, pod warunkiem występowania wystarczającej zgodności tkankowej.

34. Joanna Kisiel: Jak długo mogą przetrwać takie komórki?

Patrz pyt. 7.

35. Anna Bochenek-Kot: Czy trzeba się w jakiś sposób przygotowywać wcześniej do takiego zabiegu?

Nie. Należy jedynie pamiętać o zabraniu do szpitala "Zestawu Pobraniowego". Oczywiście, przed podpisaniem umowy, wypełnia się Ankietę Medyczną, na podstawie której lekarz kwalifikuje daną osobę do procedury bankowania. Przeciwwskazań jest jednak niewiele (głównie infekcje typu HIV, HCV i kilka innych).

36. Aleksandra Kulesza: Czy krew pępowinowa różni się składem od krwi dziecka?

Tak. Krew pępowinowa zawiera znacznie więcej komórek macierzystych niż krew dziecka czy osoby dorosłej. Komórki te są również genetycznie młodsze niż pobrane w wieku późniejszym.

37. Asia Redwan: czy 38 tydzień ciąży to nie jest jeszcze zbyt późno na podjęcie decyzji o pobraniu komórek podczas porodu?

Prawdopodobnie nie jest za późno. Proszę jak najszybciej skontaktować się z naszą Infolinią (12 425 70 00 i 12 643 75 22).

38. Natalia Agnieszka Juszczyszyn: czy krew po terminie porodu może zaszkodzić dziecku?

Termin porodu nie powinien wpłynąć na jakość uzyskanego preparatu.

39. Beata Grudzień: Na ile starcza tej krwi? czy się może okazać że jest jej za mało? Czy można z niej korzystać także gdy się przebywa poza krajem?

Standardowo przechowujemy preparat komórek macierzystych w kasetach dwukomorowych, więc jest możliwość dwukrotnego wykorzystania. Oczywiście wszystko zależy od konkretnej potrzeby. Niektóre schorzenia mogą wymagać zastosowania większej ilości komórek. Jeśli ilość przechowywana w Banku jest zbyt mała, jest możliwość połączenia z preparatami komórek macierzystych krwi pępowinowej od innych dawców. W takiej sytuacji wystarcza niższa zgodność tkankowa (4/10 antygenów HLA).

Krew można transportować do innych państw - szczegółowych informacji udzieli nasza Infolinia.

40. Dominika Franek: od którego i do którego tygodnia ciąży można oddać krew pępowinową?

Krew pępowinową pobiera się tylko i wyłącznie w momencie porodu. Tydzień ciąży, w którym następuje poród nie ma większego znaczenia.

41. Paulina Hareza: Czy są jakieś skutki uboczne dla matki czy dziecka?

Nie ? żadnych. Krew jest pobierana po urodzeniu się dziecka z pępowiny, która jest usuwana.

42. Małgorzata Grabowska: Jak długi termin ważności ma krew pępowinowa?

Patrz pyt. 7.

43. Marika Kapała Na co zwrócić uwagę wybierając bank krwi pępowinowej?

Podkreślimy kilka czynników, na które warto zwrócić uwagę:

- po pierwsze: wiarygodność i doświadczenie;

- stosowanie nowoczesnych technologii separacji komórek macierzystych - dzięki temu otrzymujemy więcej komórek z danej próbki krwi;

- sprawdzenie czy w ofercie jest możliwość bankowania w kasecie dwukomorowej oraz czy jest gwarancja zabankowania całości uzyskanego preparatu (i czy nie wymaga to dopłat);

- usługi dodatkowe, takie jak możliwość wykonania badań, np. genetycznych.

44. Angelika Musiał: Czy mama musi się jakoś specjalnie przygotowywać przed oddaniem krwi pępowinowej ? Ile trwa taki ,,zabieg,,?

Patrz odp. 23 i 35.

45. Zibi Rogowski: co to są antygeny tkankowe?

Najprościej rzecz ujmując są to białka wpływające na to, czy przeszczep (np. komórek macierzystych) przyjmie się u biorcy. Problem ten występuje tylko w przypadku procedur allogenicznych (tzn. gdy przeznaczamy komórki dla innych osób). W przypadku przeszczepiania komórek pobranych w momencie własnego porodu (autologicznie) zgodność występuje zawsze.

46. Liliana Małycha: gdzie w Poznaniu jest taki bank?

Polecamy www.bankkomorek.pl 

47. Testerka Testerka: A co jeśli jest cięcie cesarskie czy wtedy też jest taka możliwość?

Tak. Nie ma przeciwwskazań.

48. Alina Orzechowska: kiedy najlepiej pobrać krew pępowinową?

Patrz pyt 40.

49. Aleksandra Grzybowska: Co dzięki pobranej krwi pępowinowej mogę uzyskać ?? Ile dni, lat może być przechowywana??

Podstawowe korzyści opisane są tu.

Jeśli chodzi o czas przechowywania, patrz pyt. 7.

50. Karolina Bojanowska: Czy komórki macierzyste krwi pępowinowej różnią się od innych typów komórek macierzystych?

Patrz pyt. 4.

51. Dawid Żebrak: Czy z komórek macierzystych można uzyskać każdy rodzaj żywej komórki, organizmu ?

Komórki macierzyste są żywymi komórkami organizmu. Ich fenomen polega na tym, że można ich rozwój ukierunkować tak, aby przekształcały się w dojrzałe komórki różnych typów.

52. Kornelia Mikuła: Czy będąc w ciąży z bliźniakami istnieje możliwość pobrania tylko jednej jednostki dla dwójki dzieci? Czy każdy z maluszków powinien mieć popieraną krew osobno? Jak to wygląda w przypadku bliźniąt? Czy są jakieś upusty w przypadku ceny?

Oczywiście pobrać możemy od jednego z bliźniaków, ale to będzie materiał, który można wykorzystać tylko dla niego. Kryterium zastosowania dla drugiego z bliźniaków będzie stanowić badanie zgodności tkankowej ? HLA (podobnie jak w stosunku do pozostałych członków rodziny).

W przypadku pobrania dla ciąży bliźniaczej opłata nie stanowi dwukrotności opłat dla ciąży pojedynczej (2050 zł). Całkowity koszt bankowania w I roku dla bliźniaków to 3100 zł

53. Wioletta Wilczynska: Ile kosztuje przechowywanie?

Patrz pyt. 22.

54. Marzena Karwacka: Czy krew pępowinową można użyć dla rodziny?

Patrz pyt. 11.

55. Milena Kafka: Czy krew pępowinowa to to samo co szpik kostny? Wiem ze dzięki oddaniu krwi pępowinowej mogę uratować życie, ale w jakich wypadkach i chorobach? :) 

Zarówno krew pępowinowa jak i szpik kostny są źródłami komórek macierzystych. Różnice opisaliśmy w odpowiedzi na pytanie 4.

Lista chorób (na dziś) leczona z wykorzystaniem komórek macierzystych znajduje się tu.

56. Basia Pisz: czy krew się pobiera w trakcie ciąży? zawsze mi się wydawało, że przy porodzie. czy jest na to czas? trzeba podpisać jakieś oświadczenie wcześniej, że chcę, by pobrano krew?

Krew pobiera się w trakcie porodu (tuż po przyjściu dziecka na świat). Wcześniej należy podpisać umowę z Bankiem.

57. Angelika Gierszewska: na ile wystarczy krew pępowinowa?

Patrz pyt. 39.

58. Ania Dembińska: Główne pytanie to jak przebiega proces pobrania krwi? czym różni się ona od typowej i znanej krwi w naczyniach krwionośnych?

Krew pobierana jest z naczyń krwionośnych znajdujących się w pępowinie. Czynności tej dokonuje położna, tuż po urodzeniu się dziecka.

Krew pępowinowa różni się od krwi obwodowej wysoką zawartością komórek macierzystych. Różnice pomiędzy komórkami macierzystymi pozyskanymi z pępowiny i od dorosłej osoby opisaliśmy w pyt. 4.

59. AgniEszka Hausmann: czy w każdym szpitalu jest przeszkolona położna, nawet w mniejszych miejscowościach, by mogła pobrać krew pępowinową, i drugie pytanie: wypadku jakich chorób dziecka krew z komórkami macierzystymi będzie przydatna.

Patrz pyt 27. i link.

60. Marcelina Tomulik W czym w przyszłości może pomóc krew pępowinową?

Podstawowe korzyści opisane są tu.

61. Dorotek Matuszczak: jak będzie przechowywana krew pępowinowa ?

Patrz pyt. 18.

62. Asia Anna: Czy to prawda że po porodzie gdy kobieta ma mało witamin , lekarze z jej łożyska robią niby napój tzn. miksują itp.? ktoś mi to mówił ale nie wiem czy to prawda ?

Łożysko również zawiera specyficzne komórki, które w przyszłości medycyna prawdopodobnie będzie wykorzystywać powszechnie. Natomiast o napojach nie słyszeliśmy.

63. Ania Argasińska-Baran: 1. jaka jest cena pobrania i przechowywania krwi pępowinowej? 2.jak długo można taką krew przechowywać? 3.co w przypadku, gdy będę chciała zrezygnować z dalszego przechowywania krwi - czy będzie ona mogła zostać wykorzystana przez kogoś innego?

Odpowiedzi na pierwsze 2 pytania znajdzie Pani pod pytaniami 22. oraz 7.

W sytuacji rezygnacji, preparat mogą sobie zabrać Rodzice, o czym są informowani. Jeśli nie odbiorą, preparat jest utylizowany.

64. Magdalena Szczerbińska: Zastanawiam się czy to pobieranie krwi pępowinowej jest już wdrożone wszędzie w każdym szpitalu ?

Patrz pyt. 27.

65. Kamila Gonsior: Czy może pójść coś przysłowiowo nie tak? Czy może pobierać ją zwykły lekarz ? czy do tego trzeba jakiegoś szkolenia?

Pobranie nie wiąże się z żadnym ryzykiem. Powinno być wykonane przez przeszkoloną położną lub lekarza. To ważne ze względu na jakość pobranego materiału ? nie wpływa natomiast na bezpieczeństwo matki i dziecka. W praktyce, nasi pracownicy nie dopuściliby, aby pobranie było wykonane przez osobę bez wymaganych kompetencji.

66. Angelika Chwałek: W jaki sposób krew pępowinowa może uratować życie niemowlaka ? Co szczególnie warunkuje, że ta krew jest tak istotna podczas porodu? A także w jaki sposób krew pępowinowa jest pobierana?

Komórki macierzyste krwi pępowinowej mogą uratować życie człowieka na każdym etapie życia (od niemowlęctwa) ? to inwestycja na całe życie. Moment porodu jest istotny o tyle, że tylko wtedy można pobrać krew pępowinową. Nie pobrana jest utylizowana jako odpad medyczny. Krew pobierana jest tuż po urodzeniu dziecka, z naczyń krwionośnych pępowiny.

67. Klaudia Kiżewska: Czy krew pępowinowa może uratować życie dziecka ?

Dziecka, dorosłego, a w przyszłości prawdopodobnie osób starszych.

68. Beata Cipora: Jak długo jest przechowywana krew pępowinowa?

Patrz pyt. 7.

69. Kamil Pożyczka: Jakie choroby są leczone przy pomocy komórek macierzystych? Kiedy pobiera się krew pępowinową? Czy pobranie krwi pępowinowej ma wpływ na moment przecięcia pępowiny?

Lista chorób znajduje się tu. Krew pępowinową pobiera się tuż po urodzeniu dziecka. Pobranie nie wpływa na przebieg porodu.

70. Waldemar Waldemar: Ile procent rodziców w Polsce decyduje się na pobranie krwi pępowinowej podczas porodu?

Wg znanych nam danych: ok. 2%.

71. Anna Reterska: Czy można użyć krwi pępowinowej do ratowania innego dziecka niż to z którego pępowiny pobrano krew?

Tak, o ile występuje odpowiednia zgodność antygenów tkankowych HLA. Największe prawdopodobieństwo zgodności występuje w najbliższej rodzinie.

72. Monika Dzięgielowska nie wiem, czy juz takie pytanie padło, ale nurtuje mnie to od dawna... Czy można pobrać krew pępowinową "na zapas"? Np jak urodzimy pierwsze dziecko i wedle zasady "lepiej zapobiegać niż leczyć" pobrać krew i np zamrozić i w razie potrzeby, żeby była gotowa. Poplątałam strasznie, ale mam nadzieję, że się zrozumiemy :) 

Generalnie można ją pobrać wyłącznie "na zapas" ;). Bankowanie polega dokładnie na tym, co Pani opisała. Zamraża się przygotowany preparat, do wykorzystania w przyszłości. Jeśli nie pobierze się krwi pępowinowej w czasie porodu - przepada ona nieodwracalnie.

73. Monika Chilczuk: ILE OSÓB MOŻE SKORZYSTA Z TAKIEJ KRWI I CZY TEJ SAMEJ MATKI A INNEGO OJCA MOŻE SKORZYSTAĆ Z KRWI RODZEŃSTWA?

Skorzystać może każdy, kto ma a) zgodę właściciela (tzn. matki dziecka) oraz b) występuje zgodność tkankowa antygenów HLA. Im bliższa rodzina, tym większe prawdopodobieństwo zgodności. Ale teoretycznie skorzystać mogła by nawet całkiem obca osoba.

74. Patrycja Mrozińska: Witam. Otóż co dzieje się z komórkami macierzystymi gdy umowa wygasa? dajmy na to gdy jest podpisana na 17 lat? co potem dzieje się z tym materiałem.

Umowa podpisywana jest na czas nieokreślony. Preparat będzie utrzymywany tak długo, jak zadecydują jego właściciele.
W przypadku rezygnacji, Rodzice są proszeni o odebranie preparatu. Jeśli nie zostanie odebrany - preparat jest utylizowany

75. Ania Anja: czy w każdym szpitalu można pobrać krew pępowinową?

Patrz pyt. 27.

76. Ewelina Lewandowska: Dobry wieczór ! Czy krew pępowinowa może zostać przeznaczona dla kogoś innego z rodziny ?

Patrz pyt. 11.

77. Modny Bobas: Przez jaki czas komórki macierzyste są w stanie pomóc naszemu dziecku? Jaki jest ich termin ważności?

Patrz pyt. 7.

78. Joanna Jakub: Ile kosztuje przechowywanie takiej krwi.?

Patrz pyt 22.

79. Jola Klębowska: ile wynoszą całkowite koszty pobrania i przechowywania krwi w skali roku?

Patrz pyt 22.

80. Monika Balina: Czy w czasie pobrania istnieje jakiekolwiek ryzyko dla mojego dziecka lub dla rodzącej kobiety?

Nie ma żadnego ryzyka. Krew pobiera się po urodzeniu dziecka, z pępowiny, która i tak jest odcinana.

81. Anusiak Anusiak: Czy pobrana krew pępowinowa może być wykorzystana tylko raz?

Ponieważ nasz Bank w standardzie oferuje kasety dwukomorowe, preparat można wykorzystać 2 razy. Oczywiście w zależności od konkretnych potrzeb, może być potrzeba jednorazowego zużycia całego zapasu.

82. Jola Gabrysiak: czy trzeba robić jakieś specjalistyczne badania? jeśli tak to ile one kosztują?

Ankieta Medyczna wypełniana przed podpisaniem umowy, wymaga podania informacji, w tym wyników badań, które rutynowo wykonuje się w ciąży (czyli zwykle nie ma potrzeby wykonywania tych badań dodatkowo). Warto zwrócić uwagę, że pół roku po porodzie należy wykonać kolejne, standardowe badania krwi (żylnej) w kierunku infekcji (które mogły by być wcześnie nie wykryte). Ponieważ nasz Bank jest częścią Grupy DIAGNOSTYKA, klienci będą mieli preferencyjne warunki wykonania tych badań.

83. Agnieszka Grobelna: Czy komórki macierzyste mogą pomóc jedynie dziecku od którego są pobrane czy może można zastosować je też u innych dzieci z tą samą grupą krwi?

Komórki można zastosować u dowolnej osoby, pod warunkiem występowania odpowiedniego poziomu zgodności tkankowej antygenów HLA. Największe prawdopodobieństwo jest w najbliższej rodzinie.

84. Małgorzata Przydróżna: czy komórki macierzyste stosuje się tylko w leczeniu białaczki, czy może wykorzystuje je się jeszcze w leczeniu innych chorób?

Pełna lista aktualnie leczonych chorób znajduje się tu.

85. Anna Głąb: a co z rodzicami których nie stać na pobranie komórek macierzystych, czy można szukać gdzieś pomocy finansowej?

Wspieraniem bankowania komórek macierzystych zajmuje się Fundacja Pro Vitalis.

86. Aleksandra Biegun: czy w każdym szpitalu położniczym jest wyspecjalizowany personel do pobrania krwi pępowinowej?

Patrz pyt. 27.

87. Karolina Bandyk: Czym od siebie różnią się komórki macierzyste auto - i allogeniczne ?

Te określenia nie dotyczą samych komórek, a sposobu ich wykorzystania w terapii. ?Autologiczne? dotyczy zastosowaniu u osoby z pępowiny której zostały pobrane komórki ? czyli wykorzystujemy komórki własne. ?Allogeniczne? oznacza przeznaczenie komórek do terapii innych osób.

88. Teresa Porowska: Czy każda położna/pielęgniarka jest przeszkolona, ma uprawnienia do pobierania komórek macierzystych?

Nie ? nie każda. Pracownicy banku odpowiadają za dopilnowanie, aby pobrania dokonała osoba przeszkolona.

89. Katarzyna Bizowska: Czym jest GvHD (Graft versus Host Disease)?

W języku polskim nazywamy to: powikłanie przeszczep przeciwko gospodarzowi. Chodzi o mechanizm odrzucenia przeszczepu.

90. Katarzyna Najda: Lubin Komórki macierzyste, czy naprawdę są tak potrzebne, i czemu przechowywanie jest tak kosztowne?

Możliwości związane z komórkami macierzystymi są duże i cały czas się zwiększają. Koszty jednorazowe wynikają z zastosowania kosztownych technologii medycznych, zapewnienia najlepszych specjalistów i wykonania odpowiednich badań każdej porcji krwi. Koszt przechowywania jest pochodną kosztów dostarczenia ciekłego azotu, energii, utrzymania zasilania awaryjnego oraz zapewnienia bezpieczeństwa zbiornikom.

91. Patrycja Wróblewska: Dlaczego warto korzystać z komórek macierzystych , Jak są przechowywane i przez jaki okres ? Jaki jest koszt tego i jak wygląda zabieg pobierania ich przy cieciu cesarskim ?

Cięcie cesarskie nie jest przeciwwskazaniem do pobrania krwi pępowinowej. Na pozostałe pytania odpowiedzieliśmy pod pytaniami 7 i 22.

92. Agnieszka Kuta: czy w każdym szpitalu można pobrać komórki do bankowania?

Patrz pyt. 27.

93. Zofia Ćwiklińska: Jak wygląda leczenie Choroby histiocytów komórkami macierzystymi?

Nie możemy się wypowiadać na temat konkretnych sposobów leczenia, ponieważ nie jesteśmy ośrodkiem przeszczepowym . My posiadamy pozwolenie na gromadzenie koncentratów komórek krwiotwórczych z krwi pępowinowej. To ośrodki leczące dane schorzenie posiadają w ty zakresie największą wiedzę i do takich ośrodków należy kierować tego typu pytania.

94. Katarzyna Koralewicz: Jak wygląda przechowywanie krwi pępowinowej, ile to kosztuje, i czy później można podarować ją komuś obcemu, nie z rodziny ??

Patrz pyt. 7, 18, 22 oraz 83. Co do przekazania preparatu komuś obcemu: tak ? jest to możliwe. Rodzice są jedynymi właścicielami i tylko oni mogą o tym zadecydować. Bank nie ma do preparatu żadnych praw. Z chwilą osiągnięcia pełnoletniości przez Dziecko, ono staje się stroną umowy i jest władne decydować w tym zakresie.

95. Monika Warsewicz: Kiedy państwo będzie sponsorować nam taką możliwość przechowywania komórek macierzystych? Przecież to może uratować życie tylu ludzi !?

W Polsce działa Narodowy Program Rozwoju Medycyny Transplantacyjnej POLGRAFT, w ramach którego wykonuje się tzw. bankowania publiczne (w odróżnieniu od rodzinnego). Nasz Bank przeszedł stosowną procedurę kwalifikacyjną i został zatwierdzony jako jednostka bankująca na rzecz zasobów publicznych. Niestety ze względu na ograniczenia budżetowe, ilość bankowanych próbek jest stosunkowo niewielka (ok. 5% .wszystkich bankowań w Polsce). W przypadku bankowania publicznego, pobranie i przechowywanie jest całkowicie bezpłatne. Jednak sam preparat staje się własnością Skarbu Państwa i pozostaje do dyspozycji POLTRANSLPANTu.

96. Basia Tokarska: Jak wygląda pobranie krwi pępowinowej ? i jak może pomoc?

Procedurę najczęściej realizuje położna (czasem lekarz) i wykonuje się ją w trakcie porodu (w momencie odcinania pępowiny). Potrzebny jest do tego Zestaw Pobraniowy, który otrzymuje się od Banku, po podpisaniu umowy.

97. Katarzyna Szymańska: Czy pobranie krwi pępowinowej może zaszkodzić dziecku ?

Nie. Krew pobierana jest po urodzeniu, z pępowiny, która i tak jest odcinana.

98. Katarzyna Wojdyła: Czy ktoś da mi 100% pewności ze krew mojego dziecka będzie przechowywana na tyle długo by za kilkanaście lub kilkadziesiąt lat mogło w razie potrzeby z niej skorzystać???

Krew pępowinowa jest przechowywana tak długo, jak jej właściciel tego wymaga ? gwarancją są zapisy umowy. Podobnie jest na całym świecie. Poza okolicznościami takimi jak kataklizm czy wojna, jest pewność, że komórki zostaną przechowane prawidłowo.

99. Monika Kolenda: w jaki sposób będzie przechowywana krew pępowinowa?

Komórki macierzyste krwi pępowinowej przechowywane są w stanie zamrożenia, w bezpiecznych zbiornikach z ciekłym azotem.

100.  Paulina Helowicz: Czy w każdym szpitalu, na moja prośbę popierają krew pępowinową?

Patrz pyt. 27.

101.  Jagoda Dorota Ostrowska: Czy pobieranie krwi pępowinowej boli bardziej niż zwyczajne pobieranie krwi ?

Pobranie krwi pępowinowej w ogóle nie boli, ponieważ pępowina nie jest unerwiona.

102. Monika Kowalska: W którym roku po raz pierwszy w Polsce dokonano przeszczepu krwi pępowinowej?

W 1994 roku. Pierwsze zastosowanie komórek macierzystych krwi pępowinowej z zasobów zgromadzonych w niepublicznym banku (bankowanie rodzinne) miało miejsce w 2007 r.

103.  Daniela Stasiak: ile osób w Polsce uratowano w tym roku dzięki krwi pępowinowej

Obecnie (w Polsce) wykonuje się kilka takich procedur rocznie. Tutaj rządzi statystyka: jeśli nikły odsetek potrzebujących pacjentów, posiada zabankowany preparat, siłą rzeczy zabiegów jest względnie mało. Jeśli bankowanie stanie się bardziej powszechne, będzie większa szansa, że osoba potrzebująca będzie dysponowała preparatem komórek macierzystych.

104.  Joanna KS: ile lat taka krew jest "ważna"?

Patrz pyt. 7.

105. Patrycja Trzepanowska: W jaki sposób pobierana jest krew? Czy jest ważna bezterminowo (np. trzymana gdzieś w chłodni itp)? I czym można zarezerwować sobie krew dla drugiego dziecka ?

Krew pobierana jest z pępowiny, po urodzeniu się dziecka. Preparat komórek macierzystych krwi pępowinowej zamrażany jest w specjalnych zbiornikach, chłodzonych ciekłym azotem. Preparat jest Pani własnością (od 18 roku życia dziecka) i może go Pani przeznaczyć dla drugiego dziecka lub dowolnej innej osoby. Warunkiem jest zgodność antygenów HLA (na co w rodzinie jest duże prawdopodobieństwo). Jeśli pierwsze dziecko osiągnie już pełnoletność, będzie konieczna jego zgoda na użycie preparatu dla rodzeństwa.

106.  Krystyna Czerepak: Czy pobieranie krwi pępowinowej wiąże się z jakimś ryzykiem ?

Nie ? z żadnym. Pobranie wykonuje się po urodzeniu dziecka,  z pępowiny, która traktowana jest jako odpad medyczny.

107.  Danuta Poznańska: Jak przebiega pobierane krwi pępowinowej ?

Patrz pyt. 96.

108. Irena Pieczara: Ważne pytanie- pobierać czy nie i w jakim celu ?

Na pierwsze pytanie musi sobie Pani odpowiedzieć sama. Argumenty za dostarczyć może nasza strona internetowa www.dbkm.pl.

109.  Kasia Pasieczna: Jak wygląda pobieranie krwi?

Patrz pyt. 96.

110.  Angelika Labudda: jaka jest cena takiego zabiegu?

Patrz pyt 22.

111.  Marta Encminger :Jak jest pobierana krew czy maleństwo nie odczuwa wówczas bólu?

Nie ? krew pobierana jest z pępowiny, która nie jest unerwiona.

112.  Bożena Gawęcka: jak taka krew jest przechowywana i ile lat może być przechowana?

Patrz pyt. 7.

113. Alina Furman: W jakim celu izoluje się komórki macierzyste z krwi pępowinowej?

Tak naprawdę to komórki macierzyste są cenną zawartością krwi pępowinowej. Więcej informacji na ich temat tu.

114.  Paulina Kościńska: Wszystko pięknie i ładnie, ale ile kosztuje pobranie krwi pępowinowej i jej przechowywanie?

Patrz pyt 22.

115.  Agnieszka Kępa: No własnie ile kosztuje i czy warto?

Patrz pyt 22.

116. Bozena Soltysiak: ile kosztuje przechowywanie krwi i jak długo można ją przechowywać, ponadto czy można ją podać starszemu dziecku np 11 latkowi?

Patrz pyt: 7, 22 oraz 28.

117.  Marta Wiewióra: Czy komórki macierzyste będą mogły przydać się dziecku w dorosłym życiu gdyby zachorowało na raka?

Biorąc pod uwagę rozwój technologii medycznych jest na to spora szansa. Oczywiście wszystko zależy od konkretnej choroby. Już dziś istnieją terapie przeciwnowotworowe tego typu i z każdym rokiem jest ich więcej.

118.  Wojciech Koliński: Czy krew pobrana od starszego dziecka może być przydatna młodszemu?

Tak, jeśli występuje zgodność antygenów tkankowych HLA.

119.  Grzegorz Radwan: Czy komórki macierzyste uratują dziecko gdy zachoruje na WZW typu C, czy pomogą wtedy w zwalczeniu wirusa z organizmu?

Komórki macierzyste raczej nie zwalczą wirusa (choć może kiedyś i takie technologie powstaną). Bardziej prawdopodobne byłoby regenerowanie uszkodzonej wątroby, z ich wykorzystaniem. Natomiast uczciwie informujemy, że tego typu możliwości to dopiero przyszłość medycyny.

120.  Beata Michalska: Czy krew pępowinowa może oprócz dziecku pomóc matce w przyszłości?

Tak, jeśli występuje zgodność antygenów tkankowych HLA.

121.  Marta Rakowska: ile kosztuje przechowywanie krwi? Jak długo jest przechowywana krew pępowinowa?

Patrz pyt. 7 i 22.

122.  Emilia Rak: czego należy się obawiać?

My patrzymy na rozwój medycyny raczej przez pryzmat szans, niż obaw.

123.  Izabela Lucjan Popardowska-Michalik: jak długo krew pępowinowa może być przechowywana?

Patrz pyt. 7.

124.  Ilona Grochot: jak może w przyszłości krew pępowinowa może pomóc naszemu dziecku?

Informacje na ich temat tu.

125. Ewelina Niżyńska: skąd pochodzą komórki krwi pępowinowej?

Są naturalnie wytwarzane w skomplikowanym procesie, jakim jest ciąża.

126.  Kasia Włodarska: Od jak dawna pobiera się krew pępowinową?

Na Zachodzie, od lat 80. XX. w.

127.  Magda Ejman: jak długo krew pępowinowa może być przechowywana?

Patrz pyt. 7.

128.  Ania Marciniak: Czy pobrana krew pępowinowa może być wykorzystana raz?

Patrz pyt. 39.

129.  Malwina Papież-Dziedzic: Czy krew pępowinowa może być wykorzystana też dla rodzeństwa starszego ?

Tak, jeśli występuje zgodność antygenów tkankowych HLA.

130.  Mariusz Konopko: Czy to wszytko jest bezpieczne?

Tak :)

Do prawidłowego działania strony niezbędne są pliki cookie, zapoznaj się z naszą polityką plików cookie.     AKCEPTUJĘ